Stołeczne Centrum Opiekuńczo-Lecznicze Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
szukaj 
szukaj w   
Wyszukiwanie zaawansowane
 

Biuletyn Informacji Publicznej

RSS Informacja o kanałach RSS Wersja mobilna Wersja dla niepełnosprawnych
 

BIP - Stołeczne Centrum Opiekuńczo-Lecznicze Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością > Menu Podmiotowe > Przedmiot działalności > o nas ...

o nas ...

  Drukuj
 

___Dzisiejszy Zakład Opiekuńczo-Leczniczy to zespół budynków usytuowanych przy ul. Mehoffera nieopodal skrzyżowania z ul. Modlińską w Warszawie.

___Historia jego powstania sięga początku XX wieku, kiedy powstały pierwsze zabudowania. W latach 1914-1922, mieściła się tu szkoła powszechna, a następnie od 1922 do końca 1927 roku - ośrodek „Przystań” kierowany przez Towarzystwo Opieki nad Kobietami, gdzie umieszczane były kobiety, które odbyły leczenie w szpitalu św. Łazarza. W 1927 roku obiekty przekazane zostały Samarytankom, które aż do 1945r prowadziły dom opieki dla kobiet. Po wojnie, w obiekcie ulokowano Państwowy Dom Specjalny dla przewlekle chorych, a od 1960 roku Państwowy Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych Nr 5 Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej.

___W 1992 r. część państwowych domów opieki społecznej, między innymi Państwowy Dom Opieki Społecznej nr 5, przeszło w gestię Ministerstwa Zdrowia zmieniając nazwę na Zakład Opiekuńczo – Leczniczy. W części jednego z pawilonów przez kilkanaście 12 lat mieścił się Instytut Geriatrii pod kierownictwem prof. Wróblewskiego. W 2000 r. zakład przekształcił się w Zakład Opiekuńczo Leczniczy Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej.

___Do rozwoju zakładu wybitnie przyczyniła się Angielka, Pani Susan Ryder.
W 1953 roku założyła ona Fundację „Sue Ryder Foundation”. Fundacja miała się stać żywym pomnikiem ofiar wojny, często bezimiennych jej bohaterów. Fundacja zajęła się wznoszeniem tzw. Domów Sue Ryder, szpitali, hospicjów oraz domów opieki, które powstały na całym świecie, w tym również w Polsce. Jednym z takich domów
w Warszawie, objętym działalnością fundacji, był właśnie Dom Pomocy Społecznej nr 5. Fundacja całkowicie sponsorowała budowę i kompletne wyposażenie dwóch pawilonów dla ponad stu pacjentów. W listopadzie 2009 zakład przyjął nazwę Zakład Opiekuńczo – Leczniczy im. Sue Ryder.

___W tym okresie Zakład dysponuje 350 miejscami dla chorych (w sześciu jednoprofilowych oddziałach). Placówka w całości dostosowana jest do potrzeb ludzi niepełnosprawnych.

___Pod koniec 2009 roku na mocy Uchwały Nr LXVII/2106/2009 z dnia 26 listopada podjętej przez radę miasta stołecznego Warszawy zakład przyjął nazwę Zakład Opiekuńczo – Leczniczy imienia Sue Ryder. Zakład w swojej bogatej historii służył zawsze dobru publicznemu.

___We wrześniu 2010 roku otwarto pawilon VII, w którym znajduje się 100 łóżek. Obecnie Zakład dysponuje 450 miejscami dla chorych (jest to największa tego typu placówka w Polsce).

___W zakładzie zatrudnionych jest ponad 200 osób (lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci, psycholodzy, logopeda, terapeuci zajęciowi, opiekunki medyczne, salowe oraz pracownicy administracji).

___Głównym celem funkcjonowania Zakładu jest udzielanie świadczeń zdrowotnych
w zakresie opieki długoterminowej, stacjonarnej dla dorosłych. Zakład udziela świadczeń zdrowotnych obejmujących swoim zakresem leczenie, pielęgnację i rehabilitację osób przewlekle chorych nie wymagających hospitalizacji, którzy wymagają całodobowej, profesjonalnej pielęgnacji, rehabilitacji oraz kontynuacji leczenia.

___Zakład Opiekuńczo – Leczniczy udziela świadczeń zdrowotnych na podstawie umowy zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia.

___Podstawą przyjęcia pacjenta do zakładu pielęgnacyjno-leczniczego jest skierowanie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, lub lekarza prowadzącego pacjenta z oddziału szpitalnego, po zakończonym leczeniu w warunkach szpitalnych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 25 czerwca 2012r.  w sprawie kierowania do zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych (Dz.U. 2012.731)..

___Od wielu lat Zakład jest zaangażowany w działania na rzecz poprawy jakości świadczonych usług dostosowując swą działalność do obowiązujących standardów.
Od listopada 2005 roku Zakład posiada certyfikat systemu zarządzania jakością wg normy ISO 9001                                                                                 
KobayashiMaru

 
 
Wprowadził BZMW/mcieszewski 11-08-2009
Aktualizujący bzmw/mcieszewski 28-03-2013
Zatwierdzający bzmw/bkaczmarska 28-03-2013
Publikujący Bartold Jan (Gabinet Prezydenta (GP)) 28-03-2013
Liczba odwiedzin: 12267
Rejestr zmian